LE AMBIENT ALI HKRATI TUDI
SCENOGRAFIJA NAŠEGA PROSTORA
IN ČASA ?
… »
Nataša Šušteršič Plotajs je slovensko grafično oblikovanje obogatila s plakati in z znaki, katerih korenine najdemo v rebusih, večpomenkah in piktogramih. Ubrala je pot med slikarstvom in oblikovanjem, njen zorni kot je slikarski, premislek natančen, a hkrati igriv in poln humorja … »
Center Rog in Društvo Oblikovalcev Slovenije vas vabita v RogLab na delavnico: “MOJA DESNA NOGA” … »
Članici Inustrijske sekcije DOS, Barbara Prinčič in Barbara Nardoni sta poskrbeli, da se bo letos prvič na Kulturnem bazarju v Cankarjevem domu predstavilo tudi Društvo oblikovalcev Slovenije. 12. marca bomo z delavnicami in predavanjem skušali čim bolj učinkovito predstaviti oblikovalsko stroko vsem vzgojno-izobraževalnim ustanovam kot tudi širši javnosti … »
V mesecu januarju bo v Cankarjevem domu pod okriljem Društva oblikovalcev Slovenije v sklopu projekta "Oblikovalske identitete" razstavlja oblikovalka Anka Štular. … »
Vabljeni na prodajno razstavo vrhunskega slovenskega oblikovanja DOSHOP, v petek, 21. 12., in soboto, 22. 12., med 10. in 18. uro v RogLab. … »
Društvo oblikovalcev Slovenije je postalo partner v razvojnem projektu RogLab. … »
Člani DOS-a imajo možnost uporabiti popust za udeležbo na delavnici Oblikovanje novih poslovnih modelov. … »
Društvo oblikovalcev Slovenije podeljuje nagrado: “pohištvo leta 2013”, kolekciji »Moj betonski vrt«, v sestavi dvojna klop z mizico, betonski umivalnik in pasja uta,
Izdelek je oblikovala oblikovalka Tina Rugelj. … »
V mesecu oktobru bo v Cankarjevem domu pod okriljem Društva oblikovalcev Slovenije v sklopu projekta "Oblikovalske identitete" razstavlja oblikovalka Andreja Čeligoj … »
Svetovna prestolnica oblikovanja Helsinki predstavlja na osrednji razstavi Everyday Discoveries tudi izbor slovenskega oblikovanja. … »
Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regijev sodelovanju z Društvom oblikovalcev Slovenije razpisuje javni, anonimni, odprti, enostopenjski natečaj za pridobitev najboljše rešitve za oblikovanje celostne grafične podobe Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) in Regionalnega centra kreativne ekonomije (RCKE) … »
Konferenca RC31 - Razvojnega centra kreativne pohištvene industrije … »
[18. 02. 20]
Realnost se umika imaginarnemu in hkrati zahteva zase svoj prostor. Virtualni kozarec vode nas najverjetneje zaenkrat še ne odžeja. Atomizacija družbe in komunikacija skozi števina socialna orodja, še ne pomeni socializacije – ali pač.
Predmet ali vidno sporočilo kot oblikovalska naloga in vsakič znova zapleten izziv zdaj postane neotipljiv akter navideznih prostorov, v katerih se prepletajo vtisi razmišljanj, uvodnih skic in zapisov z virtualnimi modeli in posnetki oblikovalskih del iz realnosti. Oblikovalska razstava se spremeni v gledališko predstavo, v kateri kot glavni igralec nastopa oblikovanje v vseh manifestacijah od intimnega sveta oblikovalca do občutenosti končnega v realnosti uporabnikov. Razstava bo intimno, deloma interaktivno, doživetje vsakemu obiskovalcu – gledalcu posebej in hkrati prikaz prihajajočih tehnologij, ki postopoma spreminjajo človeško okolje.
Osrednji razstavni prostor CD zavzame enigmatična temna kocka – črna snov v kateri se splete svet vizualnih sporočil, konfrontacij oblik in razmislekov. Hkrati se osebna sporočila številnih oblikovalcev pojavijo obešena in lebdeča nad publiko in kot polje pozivov k razmislekom predstavljajo obiskovalcem uvod v soočenje z individualno izkušnjo temne snovi.
Ta se manifestira v štirih različnih poljih pogledov, kakor štiri strani neba nakazujejo različna okolja, okoliščine in stanja morebitnih razmislekov. Gre le za očala na vsaki od stranic objekta, ki omogočijo gledalcu intimno izkušnjo vstopa v navidezno notranjost.
Sporočilo razstave utemeljuje Bamanovo besedilo:
»Zaradi negotovih ekonomskih in družbenih razmer se moški in ženske učijo dojemati svet – in to ves svet skupaj z drugimi ljudmi - kot zabojnik, poln zavrgljivih predmetov, predmetov za enkratno rabo. Poleg tega se zdi, da je svet sestavljen iz »črnih skrinjic«, ki so hermetično zapečatene, ki naj bi jih uporabniki nikdar ne odprli.«
Zygmunt Bauman, Tekoča moderna
Vodja projekta in idejna zasnova razstave:
Jurij Dobrila
Strokovna ekipa DOS:
Danijela Grgić,
Nataša Vuga
Besedila:
Jurij Dobrila, Danijela Grgić
Tehnična podpora in izvedba:
ArtRebel9 / Sebastjan Požlep, Matjaž Požlep
Fotografije: Jan Jamšek, Jurij Dobrila, Kristina Bursać, Ministrstvo za Kulturo,
Pokrovitelji razstave:
Ministrstvo za kulturo RS,
ArtRebel9,
BigBang,
Donar,
Pirnar.
Avtor: